Stary Stary
1954
BLOG

Prześladowanie

Stary Stary Polityka Obserwuj notkę 68

 Najwyższe przyrosty liczby największych światowych firm  miesięcznik “Forbes” notował dotychczas w Azji. Teraz się to zmienia. Jej miejsce zaczyna zajmować Brazylia a w ogóle prymat wraca do Ameryki. Zmienia się wszakże specyfika gigantów. Kryzys wymusza zainteresowanie surowcami. W ostatnich latach ceny ropy naftowej, miedzi, złota powiększyły się co najmniej czterokrotnie. Brylują więc koncerny wydobywcze. Mamy w Polsce na razie siedem przedsiębiorstw znajdujących się w grupie 2000 największych firm światowych. Azja sto razy więcej, USA pięćdziesiąt razy. Ale to my jesteśmy posiadaczem surowców, które leżą najbliżej tradycyjnych rynków zbytu. To my mamy infrastrukturę, fachowców, technologie przetwórcze i niskie koszta robocizny. Trochę zatem cierpliwości. Na razie.

Outsourcing, to kolejna szansa. To czego światowi potentaci nie potrafią taniej i lepiej wyprodukować, zlecają innym, którzy się dzięki temu świetnie rozwijają. Po Azji, która tę nowość w zarządzaniu gospodarką ostatnio nieledwie zmonopolizowała nadchodzi czas na Europę Środkowo - Wschodnią. Bliskość kulturowa daje nam przewagę nad tym, co dotąd zapewniali Azjaci - wyłącznie taniość produktu. Możemy więc także oferować nie tylko produkcję ale i usługi co znacznie podnosi atrakcyjność naszego obszaru. I znowu liderem w tym zakresie jest Polska. W ubiegłym roku powstało u nas 16 nowych centrów usługowych, obsługujących zresztą cały świat. Nie tylko Unię.
 
Od początku 2013 roku wejdzie wreszcie u nas w życie nowe prawo energetyczne. W wyniku tego posiadacze przydomowych elektrowni wiatrowych, słonecznych czy elektrociepłowni gazowych będą mogli bez formalnego deklarowania działalności gospodarczej sprzedawać swoją energię. Jeden z najbardziej idiotycznych przepisów dławiących inicjatywę idzie do lamusa. Według ocen fachowców w ciągu dwóch dekad wyprodukujemy w ten sposób 10% wykorzystywanej w Polsce energii elektrycznej. Odciążone zostanie środowisko, inwestycje przedsiębiorstw energetycznych, ułatwione dochodzenie do mniejszych emisji CO2. We Wielkiej Brytanii, która tu może być wzorem w ciągu dwóch ledwie lat powstało 200 tysięcy takich instalacji o łącznej mocy 600 MW.
 
Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje, że gaz łupkowy zrewolucjonizuje światowy rynek energii. Unia Europejska rocznie zaoszczędzi dzięki niemu 60 miliardów dolarów. I znowu największa część tych oszczędności przypadnie nam. A to dzięki potężnym złożom rodzimego gazu nie tylko zaciśniętego w łupkach ale i węglu czy nieproduktywnych dotąd piaskowcach.
 
Chiny są skazane na inwestowanie w Europie. Taka jest konkluzja sesji Europa - Chiny podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Najlepsze warunki do otwarcia działalności oferuje Polska. Z racji geopolitycznego usytuowania. Mamy poza tym wolną infrastrukturę, łatwą komunikację, rezerwy siły roboczej.
 
Wczorajsze informacje napawały więc optymizmem. Tak dalece, że ze zwiększoną obawą trzeba było spojrzeć i na te siły, który deklarują często niechęć dla rzeczonego rozwoju sytuacji w Polsce. Jest i tu jednakowoż optymistyczny sygnał. Dalej prezentują infantylizm. I to ten najbardziej komiczny. Znowu się obrazili. Oto prezes PiS się wprosił do prezydenta Komorowskiego na rozmowę o ustawie emerytalnej, gdzie go chciał obligować do jej odrzucenia a ów doprosił także do rozmowy szefów pozostałych ugrupowań parlamentarnych. Jarosław Kaczyński więc nie przyjdzie. Bo nie jest traktowany jak lepszy od innych, tych… panów. I to przez własnego prezydenta, który o sobie powiada, że równo ceni wszystkich Polaków. Jak równo przecież, to znaczy jego lepiej.
 
Bo jeden jest tylko prawdziwy Polak. I nie może być tak, że za dwadzieścia lat ludzie będą mogli u nas dłużej pracować. Bo pracy nie będzie. Podobnie jak już teraz nie ma autostrad, stadionów, lotnisk, niczego.
 
Są tylko igrzyska.  
Stary
O mnie Stary

Nie chce mi się zmyślać, nic więc nie napiszę, bo w rzeczywistości jestem antypatycznym typem.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka